خواص عرقیات

پر مصرف ترین عرق گیاهی

پر مصرف ترین عرق گیاهی را برای شما عزیزان بیشتر توضیح خواهیم داد. نقلستان در خدمت شما عزیزان

پر مصرف ترین عرق های گیاهی را بیشتر بشناسیم

 • عرق گل سرخ
 • عرق بیدمشک
 • عرق نعناع
 • عرق کاسنی
 • عرق بهارنارنج
 • عرق رازیانه
 • عرق بادرنجبویه
 • عرق اترج
 • عرق بومادران
 • عرق خارشتر
 • عرق هل
 • عرق شنبلیله
 • عرق دارچین
 • و عرق شاتره از بهترین و پرمصرف ترین عرقیات گیاهی هستند.

درباره عرق گیاهی گل سرخ یا همان گلاب

یکی از پر مصرف ترین عرق های گیاهی  عرق گلاب میباشد.عرق گلاب را از گل محمدی گرفته شده است.گلاب دلیل گرم و معتدل بودن  این عرق در طب سنتی بسیار پرخواص و کاربردی دارد.

مهمترین خاصیت این محصول  آرامش بخشی و کاهش اضطراب و استرس است.

گلاب یکی از پر مصرف ترین عرقیات می باشد که طبیعت گرم ومعتدل دارد و به دلیل خواص و طبیعت ویژه ای که دارد،

برای تقویت قلب، کبد، معده و اعصاب مفید است. طبیعت انواع گلاب ها گرم و معتدل است

و طبع گلاب سه آتشه، دو آتشه، درجه یک، درجه دو و پس آب، به ترتیب از گرمی به خنکی می رود.

همچون گلاب برای درد گلو شما مفید میباشد.خواص ضد عفونی کننده و ضد التهابی دارد و

باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و درمان سرما خوردگی و گلو درد شما میشود

عرق بیدمشک

یکی از پر مصرف ترین  عرق های گیاهی  بیدمشک است .بیدمشک ارومیه از عرقیات پر مصرف خانواده های سنتی ایران می باشد

و به دلیل طبع سردی که دارد در فصل تابستان به همراه عسل و تخم شربتی یک نوشیدنی عالی برای شما عزیزان است.

ستفاده از بیدها و بید مشک در طب سنتی، سابقه زیادی دارد.

آشوری ها، سومری ها و مصری ها در زمان باستان پوست و برگ بید را به عنوان ضدتب و درد استفاده می کردند.

بقراط حکیم و طبیب بزرگ یونانی، از پوست بید به خاطر داروی آرام بخش،  ضددرد استفاده می کرد.

جالینوس طبیعت بیدها را سرد و تر دانسته است.

بیدمشک عرق گیاهی با طبع سرد و مرطوب است به رفع درد و خستگی کمک می‌کند.

این داروی گیاهی برای تقویت قلب، درمان بی‌خوابی، افسردگی و غیره کاربرد دارد.

بیدمشک

عرق گیاهی نعناع

یکی از پر مصرف ترین  عرق های گیاهی  نعناع است .عرق نعناع را به عنوان یک ضد‌نفخ و ضد‌اسپاسم قوی می‌شناسیم، اما باید بدانیم که در فرایند تولید عرق گیاهی نعناع، تمام ترکیبات نعناع وارد عرق آن نمی‌شود. با این حال، این عرق مفید در بسیاری از مصرف های درمانی قابل استفاده میباشد و همیشه طرفداران خاص خود را دارد. و یکی از پر طرفدار ترین عرق های گیاهی میباشد.

عرق نعنا خواص درمانی فراوانی دارد ولی از مشهورترین درمان های آن رفع نفخ معده و هضم غذا است. این عرق سرشار از مواد معدنی مانند پتاسیم، منیزم، پروتئین، فیبر، کربوهیدرات، ویتامین‌های مختلف، آهن و… است .این عرق هم مانند سایر عرق ها مانند عرق گلاب، طارونه، نسترن، رازیانه و …دارای خواص مختلفی برای بدن دارد و در درمان انواع بیماری‌ها موثر عمل می‌کند همچنین عرق گیاهی نعناع برای درمان برخی از بیماری ها بسیار مفید می باشدکه مشهورترین آن درمان نفخ معده،

عرق نعناععرق کاسنی

کاسنی، گیاهی با گل‌های آبی میباشدکه بیشتر در فصل بهار رشد می‌کند و در هوای مرطوب نیز رشد آن دوچندان می‌شود . عرق کاسنی از گیاه کاسنی بدست آورده میشود.

طبع عرق کاسنی سرد میباشد و می تواند هنگام گرم شدن دمای بدن را متعادل بکند.

هرچه عرق کاسنی تلخ تر باشد فواید عرق کاسنی بیشتر میشود و در التیام امراض کبدی موثرتر است.

کاسنی یک گیاه مدیترانه ای است که در شرایط مختلف به خوبی رشد می کند و در ایران نیز به خصوص در قمصر و دیگر شهرهای استان اصفهان کشت می شود. برگ، ریشه و جوانه های کاسنی دارای خواص مختلفی هستند. از دیرباز تا کنون مردم از عرق این گیاه برای تعادل طبع و درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می کنند.

عرق بهار نارنج

عرق بهار نارنج اسانسی گرم, معطر و شفاف میباشد که از فرآیند تقطیر شکوفه های تلخ بهار نارنج به دست می آید. از گذشته ها تا به امروز از گل های بهار نارنج در پخت و پز و تهیه بسیاری از محصولات آرایشی استفاده می شود. عرق بهار نارنج سرشار از ویتامین های B, C و D است. هر یک از این ویتامین ها برای سلامتی بدن ضروری می باشند. از این رو مصرف عرق بهار نارنج, موجب پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری ها می شود. مهمترین خواص بهار نارنج, بهبود عملکرد سیستم عصبی بدن است. تاثیرات مفید این عرق روی مغز و اعصاب باعث می شود بهار نارنج در درمان اضطراب و تسکین اعصاب موثر باشد،و یکی از بهترین و خاص ترین عرق گیاهی شناخته شده باشد.

بهار نارنج

عرق گیاهی خارشتر

گیاه خار شتر دارای گل‌هایی به رنگ صورتی تا قهوه‌ای مایل به قرمز است. این گل‌ها با یک پایه باریک می‌رویند و طول آن‌ها به ۱ سانتی متر می‌رسد. روی هر شاخه در حدود ۱ تا ۶ گل می‌روید که تعداد آن‌ها به تعداد خار‌های اطراف آن بستگی دارد. میوه گیاه خار شتر مانند یک غلاف کوچک است که به طول یک الی سه سانتیمتر بوده و رنگ آن قهوه‌ای کدر مایل به قرمز است.شما عزیزان همچون میتوانید از طریق اینستاگرام نقلستان برای کسب اطلاعات بیشتر ما را دنبال کنید،ما برای هم میهنان عزیز بهترین و موثر ترین محتواها را طراحی کرده ایم

خار شتر

عرق گیاهی دارچین

حتما در تهیه بسیاری از غذاها از ادویه دارچین استفاده کرده‌اید. اما تا به حال در مورد خواص عرق دارچین کنجکاو شده‌اید؟ عرق دارچین از پودر یا چوب دارچین خاصیت قوی‌تری دارد. زیرا طی فرایند عرق گیری، مقدار زیادی دارچین به عرق تبدیل می‌شود. عرق دارچین نیز مانند ادویه آن کاربرد فراوانی دارد. عصاره دارچین برای درمان مشکلات گوارشی استفاده می‌شود. خرید عرق دارچین برای رفع سردی بدن، درمان چاقی و بسیاری دیگر از بیماری‌ها انجام می‌شود. و بهترین عرق گیاهی میباشدبرای لاغری طب سنتی ایرانی در مورد خواص و فواید اترج چنین آورده‌اند که پوست زرد اترج برای تقویت قلب و مغز و کبد سرد و معده و احشای داخل شکم مفید است و برای تحلیل بادها و نفخ و کمک به هضم غذا بسیار منفعت دارد. بخصوص مربای اترج، زیرا خوردن قسمت گوشت سفید آن یا به عبارتی میوه آن بسیار ثقیل و سنگین است و دیر هضم و مصرف آن باید به صورت مربا باشد. همچنین دم کرده پوست زرد خشک شده آن مسکن قی صفراوی و جویدن آن خوش بوکننده دهان است.

دارچین

بادرنجبویه

عرق گیاهی بادرنجبویه یکی از پر طرفدار ترین و بهترین عرقیات گیاهی از قدیم و الیام شناخته شده است و هم چنان در بین مردم عزیز ایران بسیار مورد استقبال قرار میگیرد در قسمت های پایین هر آنچه درباره عرق گیاهی بادرنجبویه هست توضیح داده ایم قسمت پایین این مقاله جذاب را از دست ندهید

عرق بادرنجبویه یکی ازمشهورترين سوغاتي های اروميه میباشد که علاوه بر خاصيت پزشكی و دارویی ، براي خوشبو و خوش طعم كردن شربت های گوناگون و یا به طور مستقیم مورد مصرف قرار مي گيرد. نام دیگری این گیاه بادرشبی است که در بین ماه های تیر و مرداد رشد می کند . این عرق بی نظیر برای کسانی که بیماری قلبی دارند بسیار مفید میباشد. مردم عزیز ارومیه از این عرق گیاهی بی نظیر بسیار زیاد استفاده میکنند،ما پیشنهاد میکنیم کسانی که نارحتی قلبی یا مشکل قلبی دارند حتما از این عرق گیاهی بادرنجبویه تهیه فرموده و استفاده بکنند.

بادرنجبویه

عرق گیاهی رازیانه

مصرف عرق رازیانه در مردان می‌تواند به تقویت اسپرم مردان کمک کند و قدرت باروری مردان را افزایش دهد. عرق رازیانه در مردان هورمون تستتوسترون را افزایش می‌دهد و از بزرگ شدن پروستات و ناتوانی جنسی در مردان پیشگیری می‌کند. عرق رازیانه ارگاسم را تعدیل می‌کند و مردان می‌توانند لذت بالاتری از رابطه جنسی خود ببرند. از دیگر خواص عرق رازیانه برای مردان می‌توان به این موضوع اشاره کرد که رازیانه باعث افزایش سوخت و ساز بدن مردان می‌شود و منجر به لاغری آن‌ها می‌شود.

عرق گیاهی شنبلیله

گیاه شنبلیله از قدیم برای درمان بسیاری از بیماری‌ها استفاده می‌شد. این گیاه در بهبود دیابت، افزایش شیر مادر، افزایش میل جنسی مردان و…. بسیار موثر است. گیاه شنبلیله بومی آسیا است و در بسیاری از کشورها رشد می‌کند. این گیاه مزایای این گیاه از گذشته مورد استفاده بوده است. شنبلیله به عنوان ادویه در بسیاری از غذاها کاربرد دارد. از تخم شنبلیله عرق گیاهی تهیه می‌شود. این عرق درمان بی‌نظیری برای بیماری‌ها است.

عرق اترج

تمام قسمت های اترج قابل استفاده در صنعت داروسازی و مواد غذایی می باشد.پوسته داخلی و سفید رنگ اترج برای تهیه مربا  و دم کرده پوست زرد اترج مسکن صفرا و جویدن آن موجب خوشبو شدن دهان می شود، در صورتی که پوست و گوست سفید را خشک و لابه لای لباس های پشمی بگذارند از بید زدن لباس جلوگیری می کند.حکما طب سنتی ایرانی در مورد خواص و فواید اترج چنین آورده‌اند که پوست زرد اترج برای تقویت قلب و مغز و کبد سرد و معده و احشای داخل شکم مفید است و برای تحلیل بادها و نفخ و کمک به هضم غذا بسیار منفعت دارد. بخصوص مربای اترج، زیرا خوردن قسمت گوشت سفید آن یا به عبارتی میوه آن بسیار ثقیل و سنگین است و دیر هضم و مصرف آن باید به صورت مربا باشد. همچنین دم کرده پوست زرد خشک شده آن مسکن قی صفراوی و جویدن آن خوش بوکننده دهان است.

عرق گیاهی بومادران

عمده خواص بومادران توسط پزشک معروف آچیلس کشف شده است. نام علمی این گیاه میلفولیوم به معنی هزار برگ می باشد. به بومادران گیاه خون دماغ نیز می گویند، زیرا برای بند آوردن خون دماغ هم از آن استفاده می شود. اهالی روستا برگ های تازه بومادران را داخل سوراخ های بینی برای بند آوردن خون آن قرار می دهند.از خواص بومادران می‌توان به مواردی از جمله انعقاد خون، کاهش اضطراب، کاهش التهاب، تنظیم قاعدگی و کاهش درد قاعدگی، التیام سریع‌تر زخم‌ها و تنظیم علائم آسم اشاره کرد. بومادران یکی از گیاهان دارویی است که دارای خواص درمانی و فواید فراوانی است.

بومادران

امیدواریم از خواندن این مقاله اطلاعات خوبی را کسب کرده باشید همچنین برای خرید انواع ” عرقیات گیاهی ” از نقلستان روی لینک کلیک کنید.ما  بهترین ها را برای شما فراهم خواهیم کرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 9 میانگین: 4.7]

1 دیدگاه در “پر مصرف ترین عرق گیاهی

 1. علي تيموري گفت:

  خيلي ممنون بابت مقاله زيباتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *