شهر ارومیه

راهسازی آب سد کانی به دریاچه ارومیه

راهسازی آب سد کانی به دریاچه ارومیه

ارومیه – ایرنا – دببر کارگروه ملی ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: رهاسازی آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه در فصول غیر زراعی و با رعایت همه جوانب و میزان حق آبه انجام می‌شود.

خشکی دریاچه ارومیه به عنوان یک تهدید زیست محیطی بزرگ منطقه ای کشاورزی و مهمتر از آن سلامت مردم را به طور مستقیم در شمال غرب کشور درگیر کرده است و نجات این دریاچه اراده ملی و حاکمیت را می‌طلبد تا با تزریق به موقع اعتبارات و اقدامات اثرگذار مانع از بین رفتن این نگین آبی ایران شود.

دریاچه ارومیه امسال با کاهش ۳۹ درصدی حجم آب نسبت به سال گذشته، وضعیت نامناسبی را تجربه می‌کند که بهره‌برداری از طرح‌های انتقال آب به دریاچه از قبیل انتقال پساب تصفیه شده تبریز، ارومیه و انتقال آب از تونل ۳۶ کیلومتری کانی سیب، می‌تواند بارقه‌های امید برای احیای دریاچه را همچنان زنده نگه دارد.

احداث ۳۶ کیلومتر تونل در عمق ۱۵۰ متری زمین در کانی سیب یک شاهکار مهندسی و علمی جهان توسط متخصصان ایرانی است که احیای دریاچه ارومیه را به مرحله اثرگذاری پایدار می رساند و در تامین بخش مهمی از آب دریاچه نقش آفرینی می کند.

خشکیدن دریاچه ارومیه زندگی بیش از ۱۰ میلیون نفر را تحت تاثیر مستقیم قرار می‌دهد بر این اساس مدیریت منابع و مصارف آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه از دیگر طرح های احیا می باشد که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و می‌توان با افزایش بهره‌وری آب از جمله در کشاورزی و آبیاری نوین به این سمت حرکت کرد.

اما به گفته کارشناسان در حوزه کشاورزی به موضوع افزایش بهره‌وری در کشاورزی توجه شایسته نشده است چون که هشت برابر ظرفیت انتقال کانی سیب با افزایش کشاورزی در اطراف دریاچه، آب مصرف می‌شود .

هر چند به گفته فتحی رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی از محل اعتبارات ستاد احیای دریاچه ارومیه صرفاً حدود ۷۰ میلیارد تومان برای بخش کشاورزی استان تخصیص داده شده که این میزان اعتبار برای آبیاری تحت فشار، شهرک آبیاری، کارهای نرم افزاری، طرح ترویج، زارعت و دامداری تخصیص یافته است.

احیای دریاچه ارومیه

کِشت جایگزین و جلوگیری از توسعه بی رویه کشاورزی، یکی از راه های مدیریت منابع است که در استان با کاشت محصولاتی مثل پسته، زعفران و کلزا انجام می شود ولی کافی نیست چون به گفته کارشناسان مصرف و بیشترین تلفات آب در بخش کشاورزی است.

از دیگر راهکارهای ارایه شده برای احیای دریاچه ارومیه عدم حفر چاه های جدید و پر کردن چاه های قدیمی به خصوص چاه های غیرمجاز است که تاکنون حدود ۶۰۰ چاه غیرمجاز در یکسال گذشته پر شده است ولی به رغم این هشدار و اعلام کارشناسان هنوز این موضوع به طور همه جانبه رعایت نمی شود طوری که در منطقه‌ای از حوضه آبریز، چاه‌ها را پر می کنند و در منطقه دیگر از این حوضه کوه‌ها را هم آبیاری می‌کنند لذا باید این توازن در تمام مناطق آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی جهت رعایت عدالت مراعات کنند.

طرح بوته کاری و نهالکاری حاشیه دریاچه ارومیه یکی دیگر از طرح های احیا دریاچه ارومیه است که با هدف تثبیت خاک و جلوگیری از طوفان بوده و تاکنون سه هزار و ۸۲۵ هکتار از اراضی حاشیه دریاچه ارومیه در استان آذربایجان شرقی بوته کاری شده است.

برای انجام موثر و به موقع طرح های احیای دریاچه ارومیه، ارزیابی دوره های گذشته و شناسایی نکات ضعف و قصورها، مجلس شورای اسلامی هیات تحقیق و تفحص تشکیل داده تا علاوه بر پی گیری علل کم کاری ها در گذشته اکنون احیای دریاچه را وارد مرحله جدیدی از اجرای عملیاتی طرح ها، تسریع در اجرا و پایدارسازی آب این دریاچه کند.

بر این اساس چند روز پیش هیات تحقیق و تفحص از ستاد احیا دریاچه ارومیه سفر ۲ روزه ای را به استان های آذربایجان شرقی و غربی داشتند.

شما همچون میتوانید از سایت فروشگاهی نقلستان اطلاعات خوبی را دریافت کنید و انواع نقل و حلوا را از این سایت خریداری بفرمایئد

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 4]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *